Okolica

Atrakcje w okolicy

Pysznica to urocza wieś położona w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, w powiecie stalowowolskim, w gminie Pysznica. Miejscowość ta powstała w XVI wieku z inicjatywy króla Zygmunta Augusta, który podczas polowania w okolicznych lasach spragniony, napił się „pysznej” wody z niewielkiego strumyka, któremu nadał nazwę Pyszenka. To właśnie od nazwy „pysznej” wody osada otrzymała swoją nazwę – Pysznica.

W czasach zaborów wieś należała do strefy wpływów austriackich i pełniła głównie funkcje rolnicze. Obecnie ponad 60% powierzchni gminy to lasy państwowe, gminne i serwitutowe, co wpłynęło na zmianę struktury zatrudnienia. Coraz więcej mieszkańców pracuje w usługach i przemyśle, głównie w sąsiedniej Stalowej Woli. Mimo to, Pysznica jest ważnym ośrodkiem usługowym dla całej gminy.

W ostatnich latach obserwuje się proces reurbanizacji Stalowej Woli, co skutkuje przeprowadzką ludzi na tereny sąsiednich wsi, w tym także do Pysznicy. W wyniku tego procesu wieś się rozrasta, powstają nowe osiedla zabudowań jednorodzinnych.
Zobacz okolicę w panoramie 360

Pysznica jest również siedzibą gminy oraz rzymskokatolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jana Chrzciciela. Jednak największą atrakcją tej miejscowości jest piękno okolicznych lasów oraz przepływającej przez wieś strugi Pyszenki, której nazwa jest przypomnieniem o historii powstania osady.

W malowniczej okolicy miasteczka Pysznica znajduje się piękny zalew o nazwie „Nasze Piaski”. To idealne miejsce dla osób, które cenią sobie spokój i relaks w otoczeniu natury. Na brzeg zalewu przybywają miłośnicy aktywnego wypoczynku, gdzie mogą cieszyć się szumem wody, zapachem lasu i świeżym powietrzem.

W „Naszych Piaskach” czeka wiele atrakcji dla odwiedzających. Można tam wypożyczyć kajaki, łódki i spróbować aquazorbingu. Dzieci uwielbiają zabawę w dmuchanej kul… Zobacz więcej